Doğadan, en doğalından...

Zeytinyağı Çeşitleri Nelerdir?

Marketlerde birbirinden farklı çeşitlerde zeytinyağları bulunur. Zeytinyağının neye göre çeşitlendirildiğini öğrenmek ve Olivya Gökçeovacık’tan hangi zeytinyağı çeşitlerini alabileceğinizi öğrenmek ister misiniz? Damak tadınıza ve sağlığınıza en uygun zeytinyağını seçebilmeniz için detayları sizin için paylaştık.

Natürel Sızma Zeytinyağı

Zeytin ağacının meyvesinden, yalnızca ayıklama, yıkama, yoğurma ve soğuk sıkım gibi doğal yöntemler kullanılarak elde edilen zeytinyağlarının tamamı, Natürel Sızma Zeytinyağı kategorisine girer. Natürel Sızma Zeytinyağlarından, asit oranı %0,8’in altında olan ve hafif aroması sebebiyle daha çok yemeklerde kullanmayı tercih ettiğimiz yemeklik zeytinyağları Olivya Gökçeovacık’ta, Olgun Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı olarak adlandırılır. Bu zeytinyağı çeşidinin rengi sarıdır olup kokusu ve aroması, sıcak ve soğuk yemeklerde rahatlıkla kullanılabilecek kadar hafiftir.

Erken Hasat Natürel Sızma Zeytinyağlarımız: Yamaç ve Bahçe Serilerimiz

Eylül/Ekim aylarında, henüz tam olgunlaşmamış yeşil zeytinlerden elde edilen ve soğuk sıkım yöntemiyle üretilen zeytinyağımızdır. Bu dönemde toplanan zeytinlerden, olgun hasat dönemine kıyasla daha az yağ elde edilir. Ancak, polifenoller ve vitaminler açısından çok daha zengin olduğundan dolayı, sağlık açısından kullanılması özellikle tavsiye edilir. Erken Hasat zeytinyağlarımızı %0,2 ve altındaki asit oranı ile üretmekteyiz. Yamaç ve Bahçe Serisi olmak üzere iki çeşit Erken Hasat Zeytinyağı üretmekteyiz. Her ikisi de analiz sonuçlarında “Kusursuz ve Natürel Sızma” olarak değerlendirilmektedir. Çiğ olarak tüketilmesini önerdiğimiz bu yağlarımızı kahvaltılarda, salatalarda ve mezelerde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için her sabah Yamaç ya da Bahçe Serimizden bir kaşık içmenizi tavsiye ederiz.

Yamaç ve Bahçe Serileri arasındaki en önemli fark üretildikleri zeytin çeşitleridir.

Yamaç Serimiz, Muğla bölgesine özel Memecik Zeytininden üretilmektedir.

Bahçe Serimiz ise Memecik ve Gemlik Zeytinlerinden harmanlanarak üretilmiştir.

Bu özelliklerinin haricinde üretim kalitesi açısında her ikisi de eşdeğer ürünlerdir. Damak tadınıza göre Yamaç veya Bahçe Serimizi seçebilirsiniz.

Olgun Hasat Natürel Sızma Zeytinyağı​

Kasım/Aralık aylarında toplanan olgunlaşmış siyah zeytinlerden, soğuk sıkımı yöntemi ile Olgun Hasat Natürel Sızma Zeytinyağımızı elde etmekteyiz. Asit oranı %0,5 ve altındadır. Polifenol ve vitamin değerleri, Erken Hasat zeytinyağlarımıza kıyasla daha düşüktür. Yemeklerde ve sıcak lezzetlerde kullanmanızı öneririz.

Biz Olivya Gökçeovacık olarak, zeytinyağını en doğal hali ile size ulaştırabilmek adına, natürel sızma zeytinyağlarının haricindeki, işlem görmüş başka zeytinyağı çeşitleri üretmemekte ve tavsiye etmemekteyiz.

Paylaşın